Systemy ERP – sposób na ograniczenie kosztów i wzrost sprzedaży

admin Biznes

Systemy z rodziny ERP mają za zadanie optymalizowanie planowania zasobów przedsiębiorstwa. To zintegrowane systemy informatyczne, których wdrożenie wymaga sporo wysiłku, ale jeśli tylko zostanie przeprowadzone prawidłowo, szybko się zwraca i skutecznie usprawnia funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

Rozwiązania dostępne na polskim rynku

Bez wątpienia najbardziej rozpoznawalną marką na polskim rynku systemów ERP jest Comarch razem ze swoim flagowym systemem Comarch CDN XL, któremu dotychczas zaufało już ponad 6 500 firm.
Jak w przypadku praktycznie wszystkich rozwiązań sygnowanych logiem Comarchu, CDN XL charakteryzuje się budowa modułową, która sprawia, że ostateczną wersję programu łatwiej dopasować do realnych potrzeb przedsiębiorstwa. Comarch XL może zawierać chociażby takie rozwiązania jak CRM, obsługiwać obieg dokumentów w firmie, tworzyć przejrzyste raporty i analizy, odpowiadać za dział finansów i księgowości oraz nadzorować gospodarkę magazynową. Na uwagę zasługują także oferowane rozwiązania mobilne, które sprawiają, że dostęp do najważniejszych danych mamy wszędzie tam, gdzie możemy podłączyć się do internetu.

Program idealny dla wszystkich nie istnieje

Warto jednak pamiętać, że ten program Comarchu nie bez przyczyny został nazwany określeniem XL – to rozwiązanie dostosowane jest do potrzeb dużych podmiotów. Jeśli masz mniejszą firmę, lepiej poszukać bardziej okrojonego programu, bo kupując CDN XL po prostu przeinwestujesz.
W jakie więc programy warto inwestować, jeśli nasza firma mieści się w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw? Zostając w temacie Comarchu, warto się przyjrzeć ERP Optima, którą stworzono z myślą właśnie o potrzebach MSP. Nie do przecenienia jest także fakt, że dotychczas w Polsce zaufało temu rozwiązaniu ponad 60 tysięcy przedsiębiorców.
Podobnie jak jego bardziej skomplikowany odpowiednik, Optima charakteryzuje się budową modułową, którą można w pełni dostosowywać do realnych potrzeb danego przedsiębiorstwa.

Jak działają systemy ERP?

Podstawą działania systemów klasy ERP jest integrowanie najważniejszych procesów zachodzących w przedsiębiorstwie w celu stworzenia maksymalnie całkowitego obrazu sposobu funkcjonowania firmy. Systemy ERP śledzą uważnie takie obszary funkcjonowania przedsiębiorstwa, jak:
wyniki finansowe i przepływ środków finansowych,
zarządzanie zasobami ludzkimi,
proces produkcyjny,
gospodarka magazynowa.
W efekcie powstaje przekrojowy obraz funkcjonowania przedsiębiorstwa, który umożliwia nie tylko optymalizacje procesów, ale przede wszystkim osiągnięcie celów biznesowych oraz coraz lepszych wyników finansowych.

Dodaj komentarz