O wycieraczkach, czyli czemu warto stawiać na wycieraczki metalowe

wycieraczki metalowe

angi87 Wycieraczki

Czy to wycieraczki metalowe, czy innego rodzaju, widzimy codziennie. Jednak większość z nas nie zdaje sobie sprawy, jaką ogromną rolę one odgrywają w różnych aspektach naszego życia. Przeczytaj ten artykuł i zobacz, co warto wiedzieć na ich temat.

Wycieraczki w komunikacji miejskiej

Wielu z nas jeździ za pomocą różnego rodzaju środków komunikacji. Mogą to być chociażby samochody, ale bardzo wielu mieszkańców Polski posługuje się również wszelakiego rodzaju środkami transportu miejskiego. Jako przykłady sztandarowe można wymienić tutaj autobusy i tramwaje. Chociaż posługujemy się tymi pojazdami każdego dnia, raczej nie poświęcamy zbyt wielkiej uwagi poszczególnym im częściom. Dlatego zdecydowałem się napisać krótki artykuł, który opisze niezastąpiony element, jakim są wycieraczki metalowe lub przegubowe.

Czym jest wycieraczka?

Zacznijmy, jak zawsze, od zdefiniowania opisywanego przedmiotu. Wycieraczka to element wyposażenie samochodu lub innego pojazdu, który wyposażony jest w przednią szybę. Znajdujemy je na przykład w tramwajach, czy autobusach, czy trolejbusach. Nie jest też niczym rzadkim widok wycieraczek w lokomotywach, pociągach, a nawet samolotach.
Głównym zadaniem wykonywanym przez wycieraczkę jest ścieranie z przedniej szyby wszelakiego rodzaju zanieczyszczeń, które w przeciwnym wypadku utrudniłyby, albo nawet całkowicie uniemożliwiły właściwe kierowanie pojazdem. Takimi zanieczyszczeniami są najczęściej grad, śnieg, kurz, czy błoto. W dzisiejszych czasach większość samochodów wyposażonych jest w dwie wycieraczki czyszczące przednią szybę. Jedna z nich przeciera w takim układzie lewą część, natomiast druga prawą. Często lewa i prawa wycieraczka mają różne długości, co ma najczęściej na celu wyczyszczenie maksymalnie dużej powierzchni szyby. Najczęściej spotykamy wycieraczki metalowe, chociaż ostatnio coraz częściej można znaleźć takie, które wykonane zostały z różnego rodzaju tworzyw sztucznych.

Jakie są typy wycieraczek?

Na koniec opowiem o dwóch głównych typach wycieraczek. Pierwszy rodzaj to tak zwane wycieraczki przegubowe. Posiadają one metalowe stelaże wyposażone w przeguby. Mają jednak pewną wadę w porównaniu z drugim typem, czyli wycieraczkami bezprzegubowymi. Mianowicie, pracują bardzo głośno, co w dużym stopniu jest niepożądane, gdyż może rozpraszać w znacznym stopniu kierowcę i uniemożliwiać skupienie się na prowadzeniu auta.

Dodaj komentarz