Dlaczego o bezpieczny plac zabaw określany jest mianem dziecięcego uniwersytetu?

admin Uncategorized

Coraz częściej nie tylko psycholodzy, ale także pedagodzy określają plac zabaw mianem uniwersytetu dziecięcego. Z czego wynika ta sytuacja? Sprawdź, jakie korzyści czerpią Twoje pociechy z codziennych wizyt na placach zabaw.

Rozwój fizyczny

Wielu rodziców odwiedzając bezpieczny plac zabaw nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, ile korzyści przynosi jego dziecku codzienna wizyta w tym miejscu. Place zabaw rozwijają u naszych dzieci przede wszystkim funkcje motoryczne. I tak z pozoru zwykła huśtawka ćwiczy utrzymywanie równowagi, koordynację ruchową i mięśnie nóg, tułowia oraz ramion. Z kolei piaskownica uczy dzieci precyzji, a dotykanie piasku pobudza receptory w rękach i jest dla dziecka miłym doznaniem. Na placach zabaw znajdziemy również zjeżdżalnie, karuzele i tory przeszkód. Wszystkie te urządzenia rozwijają dodatkowo funkcje, o których już pisałam, czyli zmysł równowagi, czy koordynację ruchową.

Nauka relacji międzyludzkich

Plac zabaw jest miejscem, w którym dziecko nie tylko może rozwijać się pod względem fizycznym, ale również i społecznym. To tutaj dziecko uczy się po raz pierwszy budować relacje z innymi osobami i rozwija w sobie umiejętności społeczne. Poza tym w momencie, gdy nasze pociechy odwiedzają bezpieczny plac zabaw, wyrabiają w sobie niektóre cechy charakteru takie jak: cierpliwość, czy umiejętność dzielenia się z innymi. Podczas zabawy możemy również też poznać bliżej charakter naszego dziecka. I tak na podstawie obserwacji możemy zobaczyć, czy nasze dziecko ma zadatki na lidera albo czy potrafi współpracować z innymi dziećmi.

Ruch to zdrowie

Rozwój fizyczny i budowanie więzi społecznych nie są jedynymi korzyściami. Plac zabaw to przede wszystkim zabawa na świeżym powietrzu, co w dzisiejszym czasach jest dodatkowym atutem. Niestety, mnóstwo z nas, w tym dzieci, spędza po szkole czas głównie przed telewizorem lub komputerem, dlatego tym bardziej warto jest odwiedzać place zabaw, chociażby te, które znajdują się na naszych osiedlach. Poza tym, place zabaw to świetny sposób na spędzenie czasu i stwarzają okazje do pozytywnego spożytkowania dziecięcej energii. Warto również wspomnieć, że place zabaw wyrabiają w dzieciach chęć uprawiania sportów, co w późniejszych latach przekłada się na ich zdrowie i kondycję.

You May Also Like..

Budżet obywatelski

Czy budżet obywatelski plac zabaw to dobry pomysł?

Budżet obywatelski – http://budzet-obywatelski.pl/ – to świetne narzędzie, którym można pobudzić mieszkańców do działania na rzecz lokalnej społeczności. W trakcie […]

Dodaj komentarz