Czym jest budżet obywatelski plac zabaw i inne inwestycje

egnus budowlanka

Z pewnością każdy obywatel chciałby mieć jakiś realny wpływ na to, jak wygląda przestrzeń wokół niego. Jak na razie jednak, wpływ ten jest bardzo ograniczony. Ma to zmienić między innymi budżet obywatelski, zakładający oddanie przynajmniej części władzy w ręce samej społeczności, a nie jej przedstawicieli. Czym konkretnie jest budżet obywatelski – http://budzet-obywatelski.pl/? Jakie są jego cele?

Budżet obywatelski – lepsza alternatywa konsultacji społecznych

Niektóre władze lokalne szczycą się tym, że regularnie organizują spotkania społeczne w formie konsultacji. Często są to burzliwe dyskusje, z których ostatecznie nic jednak nie wynika. Jeśli bowiem obywatele zapragną, aby budżet obywatelski plac zabaw sfinansował, tak musi być i nikt nie może już podważyć tej decyzji. Jednakże, decyzje jakie zapadną po konsultacjach społecznych mogą być bardzo różne. Politycy mogą wziąć pod uwagę argumenty i życzenia obywateli, jednak niekoniecznie muszą to zrobić.

Budżet obywatelski plac zabaw jedną z najważniejszych potrzeb

Niewątpliwie, każda społeczność ma szereg różnych potrzeb. Jak się jednak okazuje, póki co budżet obywatelski bardzo często finansuje takie inicjaty jak plac zabaw. Jest to jedna z głównych inwestycji. Z czego to wynika? Przede wszystkim chodzi o to, że po prostu na dzień dzisiejszy placów zabaw praktycznie wszędzie jest za mało. Rodzice zwyczajnie nie mają gdzie wychodzić ze swoimi dziećmi.

Dobra wola władzy?

Wydawać by się mogło, że plac zabaw, z którego może powstać, to dobra wola władzy. Niekoniecznie jednak tak jest. Okazuje się bowiem, że to, aby za pieniądze, które gmina przekaże na budżet obywatelski plac zabaw powstał lub też zostało spełnione inne życzenie obywateli, jest w interesie władzy. Rzecz w tym, że rządzący otrzymują dzięki temu argument, który mogą wykorzystać w następnych wyborach. Mają bowiem dowód na to, że słuchają obywateli i spełniają ich życzenia. Każdy chce mieć przecież władzę nad swoją przestrzenią we własnych rękach. Politycy którzy na to pozwalają są więc wysoko oceniani przez społeczeństwo.

You May Also Like..

Odtłuszczanie powierzchni

Odtłuszczanie powierzchni w kuchni – co warto wiedzieć na temat preparatów?

Pojawienie się tłustych plam jest po prostu nieuniknione, szczególnie w takim miejscu jak kuchnia. Tak naprawdę nie ma znaczenia fakt, […]

Dodaj komentarz